Jak ciąć materiał wzdłużnie, aby uzyskać zadowalające efekty?
Podstawowe techniki cięcia i ich dobór.

W przypadku pracy z materiałami w postaci wstęgi bardzo często stajemy przed koniecznością cięcia materiału. Może mieć ono charakter wzdłużny, zgodny z kierunkiem biegu wstęgi, bądź poprzeczny, kiedy chcemy ciąć w poprzek biegu materiału.

Jak dobrać właściwe noże do cięcia papieru, gumy, folii?

Najczęstszą aplikacją jest cięcie wzdłużne mające na celu odcięcie krawędzi, podzielenie wstęgi na części o mniejszych szerokościach. W zależności od rodzaju materiału możemy wykorzystywać noże stałe, często nazywane przez operatorów potocznie żyletkami, lub noże krążkowe. Noże stałe najczęściej wykorzystywane są do cięcia pewnych rodzajów folii, np. stretch, są najtańszym rozwiązaniem i jeżeli się sprawdzają w naszej aplikacji to ekonomicznie uzasadnione jest wybranie tej techniki cięcia. Noże krążkowe mogą ciąć materiał nożycowo, podobnie jak nasze nożyczki w domu, kiedy jedno ostrze zachodzi na drugie lub miażdżąc materiał, tutaj możemy znaleźć analogię do noża do pizzy, który miażdży kompresyjny materiał dotykając do twardego podłoża.

Inne parametry

Idąc dalej możemy zauważyć, że noże krążkowe mogą mieć różną geometrię ostrza, kształt noża (płaski lub talerzykowaty), rodzaj materiału z którego są wykonane, dodatkowe otwory lub nacięcia. Możemy mieć wiele modeli opraw, w których są montowane. Co jednak na początku wydaje się skomplikowane stanie się dużo bardziej zrozumiałe lub nawet oczywiste, kiedy zrozumiemy zasady oraz czynniki mające wpływ na nasz proces cięcia.

Tech-web może pomóc klientom zarówno w doborze i zakupie ostrzy, jak również dobrać właściwe oprawy. Często budujemy całe sekcje tnące, które mogą być również zamontowane już w istniejących maszynach jako gotowe moduły. Modernizujemy linie produkcyjne poprzez instalacje specjalnie pod nie zaprojektowanych systemów automatycznego pozycjonowania opraw nożowych.

Kiedy wybrać cięcie nożycowe, a kiedy miażdżyć materiał?

Generalnie miażdzenie materiału wykorzystywane jest w przypadku materiałów kompresyjnych, musimy jednak pamiętać, że jakość ciecia i krawędź materiału nie będzie tak perfekcyjna jak w przypadku cięcia nożycowego.

Dobór ostrza oraz oprawy można pozostawić nam, podając rodzaj materiału, który chcemy ciąć, maksymalną gramaturę i jego grubość, maksymalną prędkość i minimalną szerokość cięcia. Oczywiście w  przypadku istniejących linii ważna jest ilość miejsca, którą mamy do dyspozycji, w tym przypadku pomocne jest przesłanie nam zdjęcia, gdzie chcemy umiejscowić system cięcia ze wskazaniem kierunku biegu wstęgi oraz podstawowych wymiarów.

W przypadku bardziej trudnych materiałów możemy przeprowadzić testy ciecia, aby optymalnie dobrać właściwe rozwiązanie pod klienta. Wystarczające jest przesłanie nam próbki materiału wielkości formatu A4.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć, które pozwolą lepiej zrozumieć podstawowe typy cięcia. W kolejnych artykułach będziemy dalej zgłębiać technikę cięcia, aby pomóc lepiej zrozumieć ten proces, uzyskać jeszcze lepszą jakość, mniejsze pylenie, większą żywotność noży krążkowych.
Poruszymy dodatkowe tematy np. związane z ostrzeniem noży krążkowych. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi rozwiązaniami dotyczącymi cięcia: Helios Cavagna: Cutting Systems and Customised Solutions (heliosslitting.com)

Zapraszamy również do zapoznania się z pełną ofertą systemów i urządzeń: Oferta – tech-web

Cięcie nożycowe
Cięcie nożami stałymi-"żyletkowe"
Cięcie bruzdowe - miażdżenie materiału